Help!
01.03.2021.
Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Zwiedzamy Muzeum Narodowe

Menu główne
Start
Aktualności
Praktyczna nauka zawodu, praktyka zawodowa
Kontakt
Przydatne linki
Informacje
Kadra
Zwiedzamy Muzeum Narodowe PDF Drukuj Email

Zwiedzamy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego
w Szreniawie k/ Poznania

Uczniowie Zespołu Szkól Nr 2 im. Jana Pawła II,  kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa, odwiedzając AGRO SHOW mogli także popatrzyć  wstecz – zobaczyć jak było dawniej i dawno temu. Zwiedzili wystawy  Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie/k. Poznania. Muzeum to posiada bogaty zbiór maszyn i narzędzi do uprawy roli. Narzędzia orne reprezentowane są przez radła w ilości 55 sztuk oraz 10 soch drewnianych i jedną żelazną. Zgromadzono również ponad 130 pługów konnych i ciągnikowych, 80 bron, a także włóki (5 szt.), kultywatory (10 szt.) i wały (22 szt.). Ciekawą część zbiorów stanowią eksponaty drewniane, najstarsze pochodzą z kolekcji profesora Stefana Biedrzyckiego, który w okresie międzywojennym zgromadził w warszawskiej SGGW pokaźną kolekcję XIX- i XX-wiecznych narzędzi rolniczych. Po wojnie ocalały zbiór, liczący ponad 50 obiektów, przekazany został do Muzeum w 1964 r. przez Zakład Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie. Oprócz typowo zabytkowych urządzeń do uprawy roli Muzeum zgromadziło także aktywne maszyny uprawowe typu brona wahadłowa, pługofrezarka czy glebogryzarka. Ciekawym obiektem jest pług motorowy Praga T-4821, wyprodukowany w Pradze w 1919 roku. Jest to urządzenie będące pośrednią konstrukcją między lokomobilą parową a uniwersalnym traktorem rolniczym. Maszyna posiada silnik spalinowy o mocy 10 KM napędzany benzyną, służyła do orki, a także do transportu. Mogła poruszać się z prędkością 5 km/godz.
Program edukacyjny dla szkół zawiera bogatą ofertę lekcji muzealnych przeznaczonych dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Lekcje dostosowane są do różnych grup wiekowych. Większość lekcji ma charakter interaktywny.
    Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie klas I tmr, III tmr, IV tmr  kształcący się w zawodzie – technik mechanizacji rolnictwa mogli z tej oferty skorzystać, i aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu wystaw Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie k/Poznania Wyjazd zorganizowali nauczyciele przedmiotów zawodowych: Michał Krupa i Adam Dulewski
/zs2/