START arrow AKTUALNOŚCI arrow "WYTRZYMAŁEM WIĘC JESTEM"
PDF Drukuj Email

 „WYTRZYMAŁEM WIĘC JESTEM”         

   „Wytrzymałem więc jestem”, to tytuł wspomnień pana Tadeusza Sobolewicza, który w dniu 11 lutego 2009 roku gościł w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie. Wraz z  panem Tadeuszem Sobolewiczem - więźniem Auschwitz i Jego małżonką Janiną, przybyli na spotkanie z młodzieżą, na niecodziennną lekcję historii członkowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Małgorzata Janiec, Jan Brud, Zdzisław Stanger, Jacek Janiec oraz zaproszeni goście: Jerzy i Irena Wesołowscy oraz Stanisław Piwowarski. Pani Dyrektor Maria Paschek przywitała przybyłych gości i przedstawiła bohatera tej niezwykłej wizyty.Pan Tadeusz Sobolewicz z charyzmą, w sposób barwny, zajmujący i przykuwający uwagę, przedstawił obraz tamtych trudnych dni i lat. Opowiedział jak wyglądało  codzienne życie  w obozie koncentracyjnym oraz  Jego późniejsze losy, kiedy został wywieziony do innych obozów w Niemczech. Swoje wspomnienia, z tego wstrząsającego okresu swego życia, zawarł w książce zatytułowanej „ Wytrzymałem więc jestem”. Prezentowanym stanowiskiem nakreślił problem zła, zbrodni, winy i egzystencji człowieka w rzeczywistości określanej mianem „czasów pogardy”. Dla młodzieży, słuchającej tych wspomnień, była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu, którą przedstawił naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń. Panująca w sali atmosfera skupienia świadczyła o zainteresowaniu słuchaczy losami niezwykłego człowieka, który „ocalony” z piekła obozów hitlerowskich i odrzucający nihilizm żyje po to, aby dać świadectwo prawdzie i zadośćuczynić pamięci umarłych.  

Agnieszka Sikora, Anna Wójcik 

Wybrany obraz  Wybrany obraz  Wybrany obraz

Wybrany obraz Wybrany obraz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.