START arrow AKTUALNOŚCI arrow Honorowe krwiodawstwo
Honorowe krwiodawstwo PDF Drukuj Email

Historia honorowego krwiodawstwa w Zespole Szkół Nr 2 im Jana Pawła II sięga lat 80-tych XX wieku. Udokumentowaną działalność Klubu HDK notujemy od 1989r., od kiedy opiekunem Szkolnego Koła PCK i Klubu HDK została mgr Krystyna Gamrat. Liczba członków Klubu oraz ilość oddanej honorowego krwi zmienia się co roku, ze względu na rotację roczników szkolnych. Największe sukcesy przypadają na lata, w których istniał przy miechowskim szpitalu punkt krwiodawstwa. Rekordowy był rok szkolny 2000/2001, w którym nasi uczniowie oddali ponad 65 litrów krwi. Najbardziej ofiarni nasi krwiodawcy to: absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej z roku szkolnego 1996/97 – Konrad Nowak – 4800 ml krwi oraz absolwenci Technikum Mechanicznego z roku szkolnego 1994/95 – Ryszard Dąbrowski i Andrzej Micek – po 4050 ml krwi. Konrad Nowak – były żołnierz – uczestnik misji wojskowej w Iraku, jest nadal czynnym honorowym krwiodawcą i  ma na swoim koncie 40 litrów oddanej krwi.
Obecnie uczniowie mogą oddawać krew podczas organizowanych akcji HDK, które przeprowadza ekipa wyjazdowa z Małopolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ostatnia taka akcja miała miejsce w naszej Szkole w dniu 29 września 2010r. Zgłosiło się 60 – ciu dorosłych uczniów, w tym spora grupa dziewcząt.  Ze względów zdrowotnych nie wszyscy mogli oddać krew. Uczyniło to 42 uczniów. Zebrano 18,9 litra tego bezcennego i niezastąpionego leku – daru krwi i serca.
Honorowi krwiodawcy na zakończenie nauki w murach naszej Szkoły otrzymują odznaki HDK PCK wręczane przez Dyrektora Szkoły i wartościowe nagrody książkowe.
Następna akcja – w planach.
Krystyna Gamrat

Wybrany obraz Wybrany obraz Wybrany obraz Wybrany obraz Wybrany obraz Wybrany obraz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.