START arrow WITAMY W SZKOLE arrow Historia Szkoły

HISTORIA

W roku 1929, na wniosek Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie została powołana przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Miejska Szkoła Zawodowa Dokształcająca w Miechowie. Kształciła ona początkowo w trzech branżach: spożywczej, kupieckiej i stolarsko – ślusarskiej. Młodzież poznawała wówczas następujące przedmioty: religię, język polski, korespondencję zawodową i naukę o Polsce.

Pierwszym kierownikiem Szkoły był Jan Janowski, a grono profesorskie stanowili: Józef Serdyka, Piotr Sennik, Bronisław Tustanowski – nauczyciele Szkoły Powszechnej w Miechowie.

W 1934 roku szkoła zmieniła nazwę na Publiczna Szkoła Dokształcania Zawodowego. Mieściła się wtedy przy ul. Sobieskiego i finansowana była przez Zarząd Miasta.

W 1939 roku szkoła przerwała swą działalność, a w 1940 roku za zgodą władz okupacyjnych utworzona została Publiczna Powiatowa Szkoła Rzemieślniczo – Zawodowa, z bardzo ograniczonym programem nauczania.

Po wyzwoleniu w 1945 roku utworzono znów Publiczną Szkołę Dokształcania Zawodowego, która mieściła się przy Szkole Podstawowej w Miechowie.

Przełom programowy dokonał się w 1947 roku, kiedy znacznie rozszerzono liczbę wykładanych przedmiotów i ponownie zmieniono nazwę Szkoły. Była to już Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Uczniowie odbywali praktykę zawodową w warsztatach mieszczących się przy ulicy Targowej.

Kolejne zmiany programowe i strukturalne – wprowadzanie nowych przedmiotów i ponowna zmiana nazwy szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową przypadają na lata 1950 – 1952. W trakcie budowy nowego obiektu w 1960 roku, zmieniono jeszcze raz nazwę na Zasadniczą Szkołę Zawodową. 15 listopada 1961 roku, przy udziale przedstawicieli Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie oddany został do użytku nowy budynek szkolny. Budynek warsztatów szkolnych oddano rok później. Od tego czasu obserwuje się też, w związku z nowymi warunkami lokalowymi jak i trwającym wyżem demograficznym, szybki rozwój szkoły.

Z Historii Szkoły Z Historii Szkoły

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania w 1973 r. szkoła przyjęła nazwę – Zespół Szkół Mechanicznych, obejmując tą nazwą 4 typy szkół:
Zasadniczą Szkołę Zawodową kierunek: ślusarz, tokarz, mechanik maszyn rolniczych,·Zasadniczą Szkołę Gospodarczą kierunek: kucharz żywienia zbiorowego
Zasadniczą Szkołę Dokształcającą kierunek: mechanik samochodowy
Technikum Mechaniczne kierunek: budowa maszyn - 5 letnie na podbudowie szkoły podstawowej - 3 letnie na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej
W 1978/79 zlikwidowano Zasadniczą Szkołę Gospodarczą. Nową formą kształcenia na poziomie szkoły średniej stało się Liceum Zawodowe, które uruchomiono w 1976/77 r. szkolnym, a ostatni absolwenci tegoż liceum opuścili mury szkoły w 1984/85r szkolnym.
Godnym podkreślenia jest fakt, że Szkoła rozwija się nadal. W roku 1994/95 otwarto w Zespole Szkół Mechanicznych nową szkołę – Technikum Elektroniczne o specjalności systemy komputerowe. Dużym wysiłkiem Dyrekcji, nauczycieli i młodzieży Technikum Elektroniczne uzyskało pełną bazę laboratoryjną, niezbędną do kształcenia praktycznego w zakresie informatyczno - elektronicznym.
Istotny wpływ na tworzenie tej materialnej bazy dydaktycznej mieli uczniowie Technikum Mechanicznego rocznik 1993/94 oraz Technikum Elektronicznego rocznik 1994/95, który trzykrotnie uczestnicząc w konkursie "Moja szkoła - szkołą przedsiębiorczości", pod kierunkiem Marii Paschek,a organizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komitet d/s Integracji Europejskiej, uzyskali nagrody pieniężne, które zostały przeznaczone na wyposażenie dydaktyczne dla kształcenia w nowym zawodzie.

Z Historii Szkoły

Od 1 września 2002 r. Szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Nr 2, w skład którego wchodziły - Technikum Elektroniczne - Technikum Mechaniczne - Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum, Liceum Profilowane: o profilu elektronicznym i zarządzanie informacją oraz Szkoła Policealna kształcąca w zawodzie technik informatyk
Kolejne lata oznaczały dalszy strukturalny rozwój Zespołu Szkół Nr2 w Miechowie. W 2005/06 w Technikum kształciła się młodzież z powiatu miechowskiego i sąsiednich powiatów w zawodach:
-technik mechanik – obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
-technik elektronik- systemy i sieci komputerowe
-technik mechanizacji rolnictwa
W Szkole Policealnej w zawodach:
-technik informatyk
-technik mechanizacji rolnictwa
-technik mechanik
W Liceum Profilowanym w profilach:
-zarządzanie informacją