START arrow PROGRAMY UE arrow My w Europie arrow Mundial Zawodów 2016 w Lyonie
Wpisał: Administrator
24.02.2016.
Przykładowy obrazMundial Zawodów 2016 w Lyonie
Najpierw radość z wybrania naszej Szkoły – Technikum – w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie , do reprezentacji Małopolski na Mundialu Zawodów w Lyonie. Wraz  z Zespołem Szkół Budowlanych  Nr 1 z Krakowa, w ramach współpracy edukacyjnej promowaliśmy zawód – technik pojazdów samochodowych. Mundial Zawodów w Lyonie   był też okazją do spotkania i zawarcia pierwszych znajomości z uczniami i dyrekcją francuskiej szkoły MFR Antenne CFA Le Chalet, z którą podejmiemy w najbliższym czasie  współpracę.
Wyjazd do Francji,  na Mundial nastąpił 2 lutego, a powrót 9 lutego 2016 r. Uczniami z   klasy II samochodowej i II hotelarskiej, a byli to; Sabina Porębska, Janek Kowalczewski i Sebastian Warchala, opiekowali się:  pan  Sławomir Słapek- merytorycznie i pani Dorota Dziura – głównie językowo.
Na naszym stanowisku zawodowym prezentowaliśmy diagnostykę silnika Fiata Seicento metodą OBD. Polega ona na odczycie parametrów rzeczywistych pracy silnika, odczytywaniu kodów błędów i ich kasowaniu. Uczniowie pod kierunkiem pana  Sławomira Słapka  - nauczyciela przedmiotów elektroniczno-informatycznych w naszej Szkole, prezentowali też diagnostykę alternatora przed i po naprawie. Największym zainteresowaniem uczestników Mundialu cieszył się symulator jazdy testujący umiejętności kierowców w różnych warunkach drogowych i pogodowych, który nasi uczniowie, kształcący się w zawodzie – technik pojazdów samochodowych wykorzystują na zajęciach, przygotowując sie do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Ciekawym elementem prezentacji zawodowej było wykorzystanie interfejsów, polskiej produkcji  MPM-COM Firmy MARI, którymi   stosując własne oprogramowanie MaxiEcu można ,w zależności od rocznika i wyposażenia samochodu, diagnozować następujące moduły: silnik, automatyczną skrzynię biegów,  AirBag , ABS i inne.

W ramach integracji z uczniami Szkoły partnerskiej nasi uczniowie uczestniczyli w mieszanych ekipach, w konkursie – doświadczeniu zawodowym, polegającym na wymianie paska rozrządu w samochodach: Peugeot i Citroen, wymianie koła w motocyklu  oraz przy regeneracji karoserii. Pod opieką kolegów i przewodników francuskich zwiedzili całe stanowisko mechatroniczne i wystawiane przez firmy samochodowe modele.
W drugim dniu targów edukacyjnych odbyła się impreza jubileuszowa, 20 – lecie Mundialu w Lyonie. Jako zespól z dwóch szkół , w regionalnych i zawodowych strojach wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, reprezentowaliśmy tam Małopolskę, a wśród innych ekip : Francuzów, Hiszpanów, Niemców, uczniów z  Madagaskaru,  Szwecji, Kanady  także Polskę. W niektórych dniach towarzyszyli nam radni Sejmiku Wojewódzkiego - panowie: Adam Domagała i Jacek Soska.
 Po prezentacji, w ramach integracji i wspólnej zabawy, w mieszanych drużynach  rozgrywaliśmy mecze piłkarskie, w konwencji „ żywe piłkarzyki”. Udało nam się dojść do półfinału. Było w tej zabawie  wiele motywacji i radości.
Szybko minęły dni pobytu na Mundialu i podróży do Lyonu.
Był to bardzo ciekawy pod względem poznawczym i  zawodowo-dydaktycznym  wyjazd. Był on też ostatnim akcentem zakończonego programu edukacyjnego Urzędu Marszałkowskiego „ Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, w którym uczniowie naszej Szkoły, w ciągu minionych pięciu lat,  aktywnie uczestniczyli.

/ ZS 2/

Zmieniony ( 18.05.2016. )