START arrow AKTUALNOŚCI arrow Dzień Patrona Szkoły 2016
Dzień Patrona Szkoły 2016 PDF Drukuj Email
Dzień Patrona Szkoły- 10 rocznica nadania Zespołowi Szkól Nr 2 im. Jana Pawła II

Pani Dyrektor Maria Paschek powitała wszystkich znakomitych Gości i młodzież Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II – uczestników uroczystości Dnia Patrona Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej.

Był piękny, słoneczny i radosny dzień – 13 października 2006 roku. Młodzież Zespołu  Szkół Nr 2 zmierzała wraz ze swymi nauczycielami do Bazyliki. Przed Bazyliką:  poczty sztandarowe, przywitanie z gośćmi, uroczysta Msza Święta, poświęcenie Sztandaru Zespołu Szkół Nr 2 w Miechowie, z herbem papieskim Jana Pawła II na awersie, przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Kieleckiej – Kazimierza Ryczana.  I przekazanie Sztandaru Szkoły  młodzieży – Samorządowi Uczniowskiemu przez  Dyrektora Szkoły. Uroczystość w Szkole, odsłonięcie tablicy pamiątkowej w  holu głównym, piękny program artystyczny i spotkanie wspólnoty szkolnej.
Tak było przed 10 - ciu  laty - 13 października 2006 r. – wspominała na tle prezentacji multimedialnej pani Maria Paschek – Dyrektor Szkoły.
Przypomniała też współpracę z  ówczesnym księdzem katechetą - Stanisławem Strycharczykiem i  panem Włodzimierzem Barczyńskim - projektantem sztandaru i tablicy pamiątkowej oraz i wsparcie   niezapomnianego księdza Infułata Jerzego Gredki, ówczesnych władz samorządowych i kuratoryjnych, nauczycieli, uczniów i absolwentów sprzed lat.   Tak było .

Przez te 10 lat staramy się kształtować kulturę wychowawczą tej Szkoły według wskazówek naszego wielkiego Patrona.
Uczymy się od Jana Pawła II, który  był nauczycielem i wychowawcą współczesnych pokoleń.
Mówił nam o obowiązku, o wymaganiu od siebie, także o radości życia i radości z życia, o miłości,  i w swej odwadze świętości uczył nas  wciąż bardziej „być’!
Mówił do nas:
„Człowiek jest przede wszystkim istotą, która szuka prawdy, usiłuje nią żyć i pogłębiać ją w dialogu, który obejmuje dawne, obecne  i przyszłe pokolenia „.
Jego myśli , słowa , nauczanie było zawsze tak mocno adresowane do człowieka – młodego człowieka .
Od kilku lat prowadzimy w Szkole wewnętrzny  projekt -  „ Praca wychowawcza z Patronem Szkoły”.  Każdy nauczyciel może w nim mieć jakieś miejsce, jakąś dziedzinę, którą może rozwijać.
Dzisiaj uroczystość w Szkole, jutro wyjazd młodzieży na Zlot Szkól im. Jana Pawła II do Częstochowy, „Dzieło nowego tysiąclecia”, wystawy, filmy , teksty kultury, nauczanie, historia życia – tyle możliwości wspierania rozwoju
i budowania wrażliwości i postaw naszych uczniów.

A Dzień Edukacji Narodowej -  to inspiracja do rozważań i przemyśleń nad trudem i odpowiedzialnością pracy nauczyciela,  nad moralnym wymiarem roli wychowawców i pracowników Szkoły. To nauczyciele kształcą i doskonalą umiejętności intelektualne młodzieży, wrażliwość duchową, sprawność fizyczną, język ojczysty, języki obce, wszystko to co będzie potrzebne Wam w życiu - drodzy  uczniowie i wychowankowie. Praca nauczyciela wymaga wiedzy, wielkiej wyobraźni, poświęcenia, serca, nierzadko odwagi, otwartości, determinacji i konsekwencji w działaniu, a nade wszystko cierpliwości we wspieraniu działań wychowawczych, często niemalże czułej rodzicielskiej opieki.  Wszystkie te cechy składają się na niełatwe uczucie,  pewną namiętność poznawczą i wychowawczą, miłość do człowieka, z całym zrozumieniem dla jego błędów i niepokornej młodości.
Na konie życzenia, aby rok szkolny 2016/2017, choć  pełen zawodowych wyzwań, obfitował w dobre  owoce  wysiłku uczniów,  nauczycieli i rodziców.