START arrow AKTUALNOŚCI arrow Ocalić od zapomnienia
Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj Email
„Ocalić od zapomnienia”

Żyjemy w czasach gdy niemal każdego dnia odchodzą na wieczną wartę kolejni świadkowie historii.
Dlatego w dniu 15 marca 2017 w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie odbyło się wzruszające spotkanie z panią Lidią Maksymowicz, która jako 4 letnie dziecko trafiła wraz z matką i dziadkami do piekła na ziemi – KL Auschwitz – Birkenau.
    Pani Lidia swoją opowieść zwykle zaczyna od słów: „To co zaraz wam opowiem wydaje się wytworem chorej wyobraźni...” bo czyż łatwo uwierzyć, że 4 letnia dziewczynka jest wrogiem III Rzeszy ?
W obozie przeżyła głód, choroby, śmierć ukochanych dziadków, rozłąkę z matką. Swoje eksperymenty prowadził na niej „Anioł Śmierci” – doktor Mengele. Bohaterka naszego spotkania była dzieckiem, które najdłużej przetrwało w obozie. Jej matka podczołgiwała się pod barak dziecięcy by podać córce odrobinę zdobytego jedzenia: cebulę, kawałek czarnego chleba, jabłko (matka p. Lidii codziennie wychodziła do pracy poza obóz, to tam przy drodze dobrzy ludzie zostawiali odrobinę jedzenia). Po wyzwoleniu obozu, panią Lidię zabrali do siebie ludzie mieszkający w Oświęcimiu, uczyli ją czym jest „normalne” życie. Adoptowali. Po wielu latach nasza bohaterka odnalazła swoja biologiczną matkę i właściwie jest to historia na kolejną opowieść... Losy pani Lidii jak i innych więźniów KL Auschwitz – Birkenau możemy poznać dzięki książce „Dobranoc Auschwitz”.
    Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Lidii, zobaczyli jej obozowy numer i wprost nie mogli uwierzyć, że kobieta która przeszła tak wiele, patrzy dziś na nich z uśmiechem. Życiowe motto pani Lidii – to „nigdy się nie poddawaj i szanuj życie, bo jest najwyższą wartością”.
Dla nas nauczycieli, ważne jest aby zapoznać uczniów z historią, bo „kto nie zna historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”, ale najważniejsze aby podczas takich spotkań uczniowie zrozumieli, że nie sztuką jest wygrać wojnę, ale sztuką jest utrzymać pokój.

Iwona Zagórska

Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz