START arrow PROGRAMY UE arrow Erasmus+ arrow ZAKOŃCZYŁA SIĘ GRECKA PRZYGODA NASZYCH UCZNIÓW!
ZAKOŃCZYŁA SIĘ GRECKA PRZYGODA NASZYCH UCZNIÓW! PDF Drukuj Email
ZAKOŃCZYŁA SIĘ GRECKA PRZYGODA NASZYCH UCZNIÓW!
Grupa młodzieży Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zakończyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji, w rejonie Riwiery Olimpijskiej. Staż odbył się w ramach projektu „Kucharze Europy”, organizowanego w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (numer 2016-1-PL01-KA102-025234). Organizatorem projektu była Fundacja Centrum Edukacji i Przedsiębiorczości Obywatelskiej, a greckim współorganizatorem LG FUTURE NEED LTD EVENTS PR AGENCY EXHIBITION LEARNING ACADEMY. Udział w dwutygodniowym stażu zagranicznym miał za zadanie ułatwić uczniom m.in. praktyczne wykorzystanie teoretycznej wiedzy zdobytej w trakcie nauki szkolnej, poznanie nowoczesnych standardów w europejskiej branży gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych w zakresie angielskiego oraz wsparcie rozwoju osobistego i zawodowego uczniów.
Grecja, jako kraj rozwinięty turystycznie oferuje możliwość zdobycia szerokiego zakresu umiejętności w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczestnicy stażu, przebywając w środowisku wielokulturowym posługiwali się językiem angielskim oraz doskonalili kompetencji zawodowe zgodnie z nowoczesnymi standardami europejskimi, dzięki czemu, mamy nadzieję, wzrosła konkurencyjność naszych młodych specjalistów na krajowym i europejskim rynku pracy. Już wkrótce wszyscy uczniowie otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego.
Dzięki udziałowi w stażu uczniowie zdobyli i podszkolili umiejętności w zakresie oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania, sporządzania i ekspedycji potraw i napojów oraz planowania i realizacji usług gastronomicznych. Poznali funkcjonowanie obiektów gastronomicznych w odmiennym środowisku kulturowym, zasady współpracy w zespole międzynarodowym, przepisy BHP, techniki pracy i słownictwo branżowe, a także porównali warunki i zasady pracy z warunkami polskimi. W trakcie stażu rozwinęli kompetencje osobiste dotyczące umiejętności autoprezentacji, zdyscyplinowania, radzenia sobie ze stresem, czy odpowiedzialności za swoje decyzje.
W ramach programu kulturowego stażyści odwiedzili Saloniki, gdzie m.in. zwiedzili najstarszą bazylikę i mogli zrobić zakupy na targu z lokalnymi produktami, zwiedzili wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, prawosławne klasztory w Meteorach, byli w masywie Olimpu na wycieczce w miasteczku Litochoro oraz przeszli się wąwozem rzeki Enipeas. Atrakcjami połączonymi ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia były także wizyty w fabryce oliwy, w winiarni w Dongos, w Muzeum Thesalli, gdzie uczestniczyli w wyrabianiu chleba metodami tradycyjnymi, a także w pięciogwiazdkowym Hotelu Divani, gdzie mieli okazję poznać pracę w kuchni „od kuchni”. Wysłuchali również wykładu i prezentacji na wydziale gastronomiczno-hotelarskim na Uniwersytecie T.E.I w Larissie.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie przyczyni się w przyszłości do poprawy usług gastronomiczno-hotelarskich także w regionie Miechowa!
EFCHARISTO!
 
Przykładowy obrazPrzykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.