START arrow PROGRAMY UE arrow Erasmus+ arrow Europejskie praktyki kluczem do kariery
Europejskie praktyki kluczem do kariery PDF Drukuj Email
„Europejskie praktyki kluczem do kariery” – uczniowie Zespołu  Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie w programie ERASMUS+
 
Przykładowy obraz
 

Uczniowie Technikum  w  Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie - kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych,  po kilku miesiącach przygotowań  rozpoczęli praktyki zawodowe w Niemczech.
Na miejscu serdecznie przywitali nas pracownicy  firmy Vitalis, będącej partnerem Szkoły w projekcie „Europejskie praktyki kluczem do kariery” -  program ERASMUS+. Zostaliśmy zakwaterowani w zabytkowym ośrodku znajdującym  się na terenie dawnego majątku Gut Wehlitz. Pierwszy dzień upłynął nam na zapoznaniu się z topografią miasta oraz czekającymi nas zadaniami.
Otrzymaliśmy skierowania na konkretne miejsca praktyk - w Lipsku oraz w Schkeuditz. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa odbywają praktykę w Hotel Royal International w Lipsku; uczniowie technik pojazdów samochodowych ćwiczą swoje umiejętności w VW-Service_Betrieb – Die Auto GmbH in Schkeuditz oraz w warsztacie firmy Vitalis w Schkeuditz; natomiast młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbywa praktyke w trzech miejscach pracy: Mensa am Park w Lipsku, Vitalis GmbH w Schkeuditz oraz Mensa Peterssteinweg w Lipsku.
Praktyki odbywają się według ściśle określonego programu i mają na celu doskonalić i  kształcić zawodowe umiejętności praktyczne.  Godziny spędzone w Hotelu Royal International wypełniają nam zadania takimi jak: asystowanie w przygotowywaniu bufetu śniadaniowego, nakrywanie stołu, ćwiczenia praktyczne podczas których poznajemy różne rodzaje śniadania hotelowego, udział w przygotowywaniu imprez okolicznościowych, np. spotkań biznesowych, dekorowanie holu i obszaru restauracji, udział w przygotowaniach hotelowej sali konferencyjnej do uroczystości (odpowiednie ustawienie stołów, dekoracja dostosowana do okazji, pomoc w dostarczaniu posiłków oraz w pracach porządkowych, pomoc w przygotowywaniu kart menu)
Nie mniej ciekawe są zadania uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Program praktyk obejmuje takie zadania jak: nauka obsługi urządzeń i narzędzi stosowanych w zakładzie pracy, samodzielny dobór gastronomicznych urządzeń produkcyjnych do wykonywania określonych zadań, pomoc w przygotowywaniu potraw i napojów z uwzględnieniem wiedzy o żywności i żywieniu, zapoznanie się z przyprawami, ich właściwościami i zastosowaniem do produkcji gastronomicznej, przygotowywanie potraw gotowanych, np. metodą vario  i w delcie, rozpoznawanie przypraw po smaku i  zapachu, wykonywanie mieszanek przypraw, asystowanie w sporządzaniu potraw gotowanych, duszonych, smażonych, pieczonych, ocenianie jakości potraw metodą 5-punktową.
Spośród zadań wykonywanych przez uczniów technik pojazdów samochodowych odbywających praktyki w VW-Service_Betrieb – Die Auto GmbH w Schkeuditz można wymienić: demontaż i montaż różnych zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, kontrola możliwości ponownego wykorzystania elementów i kontrola kompletności elementów, przygotowanie typowych elementów dla zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, lokalizacja uszkodzeń/usterek elementów i podzespołów mechanicznych
i elektrycznych i ich usuwanie, asystowanie przy przeglądzie technicznym silnika pojazdu samochodowego, oraz przy pracach naprawczych tj. silniki, osie,  demontaż i montaż amortyzatorów i części podwozia.
Czas praktyk w Niemczech obejmuje także interesujący program kulturalny, w ramach którego odwiedziliśmy  wiele interesujących miejsc w Niemczech. Pierwsza wycieczka odbyła się już drugiego dnia pobytu, była to wycieczka z przewodnikiem do Lipska. Zobaczyliśmy tam liczne zabytki miasta skwer “Augustusplatz“ z Operą Lipską i Filharmonią “Gewandhaus”, kościoły “St. Nikola” i “St.Thomas”, zabytkowy pasaż handlowy „Mädler Passage”, Stary i Nowy Ratusz Miejski. Ważnym punktem był Pomnik Waki Narodów w Lipsku. Jest to największy w Europie pomnik (mierzącego 91m) upamiętniający Bitwę pod Lipskiem (znaną również jako Bitwa Narodów) - największą bitwę okresu napoleońskiego z roku 1813.
Wycieczka wzbogacona była o informację na temat historii miasta.
Kolejny wyjazd to dwudniowa wycieczka z przewodnikiem do Berlina. Mogliśmy zobaczyć siedziedzibę Parlamentu w historycznym Reichstagu, Bramę Brandenburską i ambasady w jej pobliżu, Muzeum Figur Woskowych Madame Tuddauds, Pomnik ku Pamięci Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej, wystawę z pozostałościami Muru Berlińskiego, centrum Sony, Forum kulturalne wraz z filharmonią i największą biblioteką państwową „Staatsbibliothek“, Skwer Alexanderplatz z Wieżą Telewizyjną i Czerwonym Ratuszem, Katedrę Berlińską i Wyspę Muzeów, Propozycja zwiedzenia Muzeum Techniki.
Kolejne piękne miasto, które odwiedziliśmy, to Drezno – stolica Saksonii. Zwiedzaliśmy tam: ulicę Praska, Stary Rynek, Zwinger - barokowy kompleks pałacyków, Plac Teatralny, Operę, Zamek Królewski, Kościół „Frauenkirche“. Przed nami wycieczka do Halle – położone nad rzeką Soławą miasto w środkowych Niemczech.
Projekt „Europejskie praktyki kluczem do kariery” jest realizowany przez Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie w okresie 01.10.2016 – 30.09.2017, przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+. Dofinansowanie wynosi 71184,00 EUR. Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki, przejazdy lokalne w Niemczech pokryte są z budżetu projektu. Ubrania

                                                                                            / zs 2 /
 
 Przykładowy obrazPrzykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.